Ples 2013

15. ples důchodců dne 25.1.2013

Zahájení paní Kotalovou

 

Zahájení 15. Důchodcovského bálu v roce 2013

Již po patnácté v tomto sále taneční hudba krásně zní

A naši důchodci pořád, stále o dalších plesech pro nás sní.

Od srdce s radostí vítáme všechny, co přišli opět zde – mezi nás

Strávíte tu – věřte večer pěkný a spokojen bude každý z vás.

V hluboké tradici s přátelským nadhledem,

sůl, chléb a vodku dáváme s úsměvem.

Koláče, řízky, guláš i chlebíčky, chystaly důchodky – vlastně babičky.

A záleží na všech, co dnes tady sedí, zda s chutí je za večer u stolu snědí.

Bavte se přátelé, tančete, pijte, bavte se v pohodě, prostě dnes žijte,

To přejí vám od srdce velice, kluci a holky – důchodci z Hlavnice.                      

 

 

Již popatnácté vítal kulturní dům v Hlavnici seniory z širokého okolí na plese důchodců, který je pravidelně zahajován v 15,00 hodin. Ale již první hosté přijíždějí z Opavy autobusem ve 12,00 hodin z jednoho prostého důvodu – aby měli místo v sále. Co stále láká seniory k návštěvě těchto plesů?  Vždy úžasná  atmosféra , která je násobená očekáváním – jaké taneční vystoupení ti hlavničtí čupr kluci a čupr holky připravili. A opravdu opět nezklamali. 12 párů v nádherných kostýmech ušitých na míru předsedkyní klubu důchodců paní Vlastou Zemkovou zatančilo valčík na melodii Na krásném modrém Dunaji.

video z plesu

www.youtube.com/watch?v=_sfSGUWlkKE&feature=em-upload_owner

Taneční kreace vymyslela a s důchodci nacvičila Mgr. Dana Kaliková. Druhé vystoupení bylo v 18,00 hodin.

Do sálu napochodovalo 21 seniorů v pionýrských krojích a z plna hrdla zpívalo „ Beskyde, beskyde“. Nástup do půlkruhu a píseň „Pionýři“ už zpíval celý sál. Pak následovaly 4 tanečky. Závěr vystoupení tvořil slib:

„Slibuji před svými druhy, že budu tancovat a vystupovat tak, ať svým výkonem podpořím vysokou úroveň Čupr holek a kluků z Hlavnice.“ K tanci a pohybu buď připraven!                 Vždy připraven!

Copak si teď zazpíváme?

To co všichni dobře známe!

Nedočkavě volá vjó, naše slezské živijó… Celý sál – všichni přítomní hosté si závěrečné živijó zazpívali s důcho-pionýry. Odchod opět ve dvojicích s písní „Okolo Frýdku cestička“.

Občerstvení pro hosty –koláče, chlebíčky, řízky a guláš připravily důchodkyně tak dobré, že po všem se jen zaprášilo. Ples je za námi, ale ještě dlouho bude doznívat v každém z nás, kdo jsme se na něm podíleli a věřím, že v každém, kdo se zúčastnil.  Velké poděkování patří všem, kteří obsluhovali / již několik let se na obsluze podílejí mladí/ a všem tanečnicím a tanečníkům, kterým je dohromady 1505 let.

 

Historie tanečních vystoupení na našich plesech

Od roku 2000 předváděli hlavničtí na plesech důchodců taneční vystoupení. Dovolte mi, abych provedla krátkou rekapitulaci:

Rok 2000 – 8 párů tančí Valčík

Rok 2001  - 8 párů Mazurka

Rok 2002 – 11 párů Valčík

Rok 2003 – 8 párů Waltz a pro pobavení jevištní vystoupení Turbulenc

Rok 2004 – 10 žen  Mažoretky

Od roku 2005 již na plesech probíhala vždy dvě vystoupení:

2005       – na lidové písně tančilo 10 párů, druhé vystoupení Poupata

2006 – 6 trojic předvedlo Country tanec a pak 10 žen „Holky z naší školky“

2007 – hudba Na krásném modrém Dunaji v provedení 10-ti párů,  tanec nazvaný „Harém“ tančilo 5 harémových tanečnic, paša a 7 eunuchů

2008 – na hudbu Bedřicha Smetany tančilo 10 párů, druhé vystoupení 14-ti účinkujících se            neslo v kabaretním stylu a byly to variace na taneční melodie včetně kankánu

2009 – Uherské tance předvedlo 12 párů a druhé vystoupení :Mrazík“ s 15-ti účinkujícími patřilo k nejlepším humorně laděným vystoupením

2010 – Country tanec tančilo 10 párů, vtipné vystoupení nazvané „Fotbal“ všechny pobavilo

2011 – Rapsodie v bílém – sálem proplulo 12 párů a opět humorné vystoupení „Šmouli“

2012 – loňský rok zahájilo 13 párů španělským tancem a druhým humorným vystoupením  byla taneční scénka nazvaná „ Babičko, nauč mě charleston“

Po celá léta kostýmy šila paní Vlasta Zemková a od roku 2004 převzala nácviky po ing. Saliborovi Mgr. Dana Kaliková a dělá to dodnes – což je letos právě 10 let.

Máme zde rok 2013 a náš patnáctý ples. Zahajovací vystoupení dle hudby Na krásném modrém Dunaji předvedlo 12 párů. Druhé vystoupení bude za celých 15.let absolutně netradiční. Přibývá nám věk a vrací se vzpomínky. Zjistili jsme, že všichni ti, kteří jsme v taneční skupině „Čupr kluci a holky z Hlavnice“ jsme byli pionýři, hráli jsme hry, zpívali jsme i tančili. Když si všichni odmyslíte kila a pár vrásek navíc, pak určitě rádi zhlédnete naše důchodcovské pionýry, ovšem v dospělosti a alespoň na chvilku s námi pořádně omládnete.