Ples 2003

 

21.2.2003 se konal již pátý „tradiční ples důchodců“ v kulturním domě v Hlavnici.

Začátek byl v 15 hodin, předtančení začalo v 15.30 hod po příjezdu autobusu z Opavy.

Plesu se zúčastnilo asi 150 lidí. Slabší účast byla způsobena jednak epidemií chřipky a rovněž pohřbem v Litultovicích.

            Na plesu opět výborně hrála hudba „Duo sestry“ z Jamnice. Ples trval do 23 hodin.

Tombola byla velmi bohatá, celkem bylo v tombole 155 cen. Prodalo se 1.000 losů po 5 Kč. Prodávaly se koláče jeden balíček 30 Kč. Prodalo se asi 1.000 koláčů, které napekly důchodkyně ve čtvrtek v družstevní kuchyni. Peklo se již od rána. 90 ks vajec na koláče dodali Saliborovi. Při rozbíjení vajec se zjistilo, že tří vejce jsou uvařeny. Ihned bylo zavedeno vyšetřování a zjistilo se, že tří vejce uvařená na tvrdo vyměnil veliký záškvara Jarek Vystrk a to v době, kdy byly vejce uskladněny v kanceláři ZOD.

            Dále se prodával Guláš za 40 Kč a dvě nožky klobás za 30 Kč. Prodávalo se taky víno 1 l za 70 Kč, kořalka i nealko. Tentokrát se prodalo podstatně méně vína než na minulém plese. Letos se prodalo pouze 36 litrů vína. Obsluhu a prodej zajišťovaly mladší ženy.

            Předtančení se zúčastnilo 8 párů. Konkrétně – manželé Pavelkovi, Liškovi Zemkovi, Káňovi, Dzimbaníkovi, Zítko J.s Václavíkovou Jindrou, Čechová Krista s Janem Dohnalem a Ing. Salibor s Kalikovou Danou, která musela na poslední chvíli zaskočit za onemocnělou Marií Kejdovou.

FOTO: hlavniceklub.rajce.idnes.cz/Ples_duchodci_2003_zkouska_mazoretky

Video  https://youtu.be/ZhimP-7HpO8

            Předtančení jsme nacvičovali v pondělí a ve středu vždy od 16 do 17.30 hod. Tančili jsme tentokrát na Waltz. Z počátku byly proti waltzu veliké výhrady, nakonec se všichni s tím smířili a tanec dopadl velmi dobře. Začali jsme vstupem ze dveří v párech směrem k jevišti, pak jsme se rozdělili, muži vlevo, ženy vpravo, u dveří jsme se spojili do dvojic a prošli jsme k jevišti. Tam jsme se rozdělili, tak že liché páry šly vpravo a sudé vlevo, u dveří jsme se spojili a šly dva páry vedle sebe. U jeviště jsme se opět rozdělili a pak jsme v párech přecházeli střídavě na opačnou stranu a znovu zpátky. Od dveří jsme pak šli v párech k jevišti, tam jsme se opět rozdělili liché páry vpravo, sudé vlevo. Pak jsme v polovině sálu utvořili kruh a muži stáli namístě a ženy se otočily před muži z pravé strany na levou, pak se otočily před muže, následovala úklona, tím bylo předtančení ukončeno. Hudba začala hrát valčík a po několika taktech se páry rozešly a vyzvaly k tanci ostatní účastníky.

            Muži měli tmavé kalhoty a bílé košile s motýlkem a kapesníčkem modré barvy. Ženy měly tmavou sukni, bílou halenku a modrou šálu.

            Vedle předtančení důchodců předvedl přítomným ukázky klasických a latinsko amerických tanců pár mladých tanečníků.

            Během večera taky vystoupila taneční skupina Turbulenc, kterou s velikým úspěchem předvedly Zemková Vlasta, Čechová Krista a Vaclavíková Jindra, která zaskočila za Zítkovou Marií.

Video  https://youtu.be/1dMyqCLw2Qc

            Celkově je možno ples hodnotit velmi dobře. Přítomní se velmi dobře bavili, na plese byla i letos velmi dobrá zábava.