Dovolená Slovensko

 

Dovolená Slovensko  od 14.10. do 20.10. 2012

Již devátým rokem vyjeli naši důchodci a známí na dovolenou – letos opět směr Slovensko.  Odjeli jsme v 9,15 hod. dne 14.10. Jako vždy, zájezd zařídil za nás  náš Jan Dohnal, průvodkyní byla paní Marcela a řidič se představil jako Bogdan. Autobus byl krásný nový, přední schůdky mírné – ale pro nás nedostupné, protože mohl po nich nastupovat a vystupovat pouze řidič s Marcelou.  Výjimečně se to dařilo i Jendovi Dohnalovi a my ostatní – no ať jsem spravedlivá -  nám se to podařilo asi 3x. Ty prostřední pořádně příkré jsme využívali – 44 lidí se vzájemnou pomocí. Slovensko nás vítalo krajinou rozzářenou sluncem. Hotel Julianin dvůr působil majestátně. Personál nám zanesl kufry do pokojů – není tam totiž výtah a hotel má dvě poschodí. Pokoje prostorné, pěkné, čisté a upravené. Jídelna krásná – s barem, bazén jedná báseň, bowlingová  dráha, kulečník, sauna, příjemný personál a úžasná příroda – to je fantazie pro nás všechny. Co mám povídat, jídlo opravdu velmi dobré a výhled z jídelny nám denně bral dech. Slunce sestupovalo z hor, ovečky šly na pastvu nahoru, příroda rozdávala na vše strany nádherné podzimní barvy a my jsme se kochali a kochali.

Každý den byl pro nás jiný nejen nabídkou cestovní kanceláře, ale i vlastním využitím. Mile nás překvapily nabídnuté rehabilitační služby zajištěné cestovkou – pro každého z nás 2 masáže zad i šíje, pohádková sauna a 3 cvičení v bazénu.

V pondělí odpoledne jsme vyjeli na Oravici do termálních koupelí – Meander byl uzavřen, fungovalo jen jedno městské koupaliště s termální vodou – teplota vzduchu do 15 stupňů / možná ani to ne/, vítr studený, voda ovšem 38 stupňů a pobyt v ní doporučen na 30 minut. Ovšem my jsme tam byli 3 hodiny. Takže, co dělat ve zbývajícím čase? Restaurace žádná, pouze bufet s venkovním posezením, ale otevřený. Někteří dokázali sedět v šatně v županu a pak opět se vrhnout do vody na dalších 30 minut , ti ostatní si sedli v zimních bundách k otevřenému stánku – dali si vynikající zelňačku, langoše, panáčka a guláš. Pak jsme přešli k druhém stánku – opět s posezením v průvanu a ještě vypili kávu a  horkou čokoládu. Po návratu dost z nás se lehce prochladilo, ale to brzy přešlo. V jídelně proběhl krásný Oravský večer  – ke zpěvu a poslechu hráli tři sourozenci –dívka a chlapec na housle, další chlapec na basu. Všichni tři ovládali své hudební nástroje bravurně a znali nepřeberné množství písní. 

Od noci z pondělí na úterý a pak po celý den pršelo, což nám vůbec nevadilo. Dopoledne jsme nacvičovali tanec na závěrečné vystoupení – my ženy, chlapi taky chystali pro nás svůj vstup. Odpoledne si muži zahráli turnaj v bowlingu, ženy využili pohádkovou saunu – posezení v sauně po dobu 15 minut – vzduch osvěžen bylinnými vůněmi, masáže zad a šíje, či dekoltu solí, pak medem. Prostě paráda!

Středa ráno nás přivítala sluncem a příjemným dnem. Místo návštěvy termálu jsme si raději udělali vlastní výlety do okolí, odpoledne jsme dostali od manažerky hotelu možnost ještě si zdarma zahrát opět bowling – ženy i muži a opět další využili pohádkovou saunu. Někteří se denně bahnili v bazénu.

Čtvrtek dopoledne – procházka do Habovky nebo Zubrovce na různé nákupy. Po obědě výjezd na pltích po řece Oravě – směr Oravský hrad. Nasedli jsme na tři pltě po 12 pasažérech a vezli nás vždy dva pltníci. Byl to zážitek pro všechny. Trochu jako z hororu byl zážitek těch, kteří jeli na druhém voru. Ten se zachytil o kameny ve středu řeky a ne a ne se uvolnit. Pltníci museli vlézt do studené řeky, naši důchodci se přesouvali po voru na jednu či druhou stranu, aby šlo vor uvolnit. / Představte si ten strach těch, kteří neuměli plavat – a byla jich většina/. Vor se uvolnit podařilo a myslíme si, že všichni budeme na plavbu dlouho vzpomínat. Pohled na Oravský hrad z řeky je tak impozantní, že bychom nevěřili, že dokázala většina vyjít až nahoru / 358 schodů vzhůru a k tomu ještě prudký výstup k bráně hradu/. Ovšem stálo to opět za to! Večer jsme měli diskotéku, zábava byla v plném proudu do pozdního večera.

Pátek nás mile překvapil návštěvou skanzenu – úplná vesnička všeho, co bylo možné vidět o životě na Slovensku dříve – a život to nebyl lehký. Druhou návštěvou bylo muzeum v Podbělu- prováděl nás pltník, který překypoval znalostmi o životě lidí dříve a jeho největším snem bylo rozvinout ve své vesničce co největší turistický ruch. Večer jsme si připravili program sami. Opět nezklamala Jana Kotalová, která nás bavila tak, že jsme se místy smíchy svíjeli. Naše Čupr holky zatančily bezchybně country tanec, 6 našich mužů připravilo parádní vystoupení zaměřené na cvičení v bazénu pod vedením cvičitelky /Stáni Rychty/ , pak ještě rozverné vystoupení části Čupr holek nazvané „ Tři čuníci“ a nakonec závěrečná píseň hodnotící celý pobyt.

Odjížděli jsme v sobotu ráno v 8,30 a s dojetím jsme se loučili. Manažerka hotelu byla tak úžasná, že její rozloučení většině z nás vtisklo slzy do očí a my jsme ještě dlouho mávali mizejícímu hotelu za námi.

Příští rok pojedeme opět na Slovensko – směr Starý Smokovec.

Závěrečná hodnotící píseň z dovolené na Slovensku

1/ V nedělu po ranu, sme všeci vyjeli, na Slovensko řádit do termal kupeli                              

ref.: Odualajne, je nam tu moc fajně odualajně, je nam tu moc fajn

2/  Julianin dvur nas srdečně přivital, fajny velky bazen každy z nas uvital                    ref.

3/ V ponděli už byly první procedury, odpoledne termal, chraň nas Bože zhůry          ref.

4/ Ve vodě nam bylo třicet minut prima, dvě hodiny venku byla  všeckym zima          ref.

5/ Večer všecko spravil, muzikanti hrali, každu piseň s nimi, jsme si zazpivali               ref.

6/ A je tu utery, od noci nam leje, kajs zalez oskarku, co druhy z nas kleje               ref.

7/ Odpoledne chlopi, bowling si zahrali, večer zase roby v sauně se mazaly             ref.

8/ A už je tu středa, slunko opět vyšlo, každý robil co chtěl, na procházky došlo          ref.

9/ Ve čtvrtek sme sedli, na tři vory pevné, nabrali směr k hradu bylo to moc pěkne    ref.

10/ Oravský hrad shůry, na nás přísně zhlížel, kdo nedolez navrch, ten si držel kříže   ref.

11/ Večer s diskotékou, bylo moc veselo, každý si zatančil, jak se mu jen chtělo         ref.

12/ A už je tu patek, zvládli jsme muzea, nejen jedno, hned dvě, vedla nas Marcela ref.

13/ Tož Marcelo naša , my tě pozdravujem, že si s nami byla, za to Ti děkujem          ref.   

14/  Řidičem je Bogdan, pro nas zvlaštni meno, ale řidit uměl, to ma naučeno           ref.

15/ Už su tady věřte, má poslední slova, dejme si živijó, bo to začnu znova                ref.